Štátny príspevok pre mladých od 1.4.2015 dostane opäť viac ľudí
Podmienky na získanie štátneho príspevku
Podmienky na získanie štátneho príspevku pre mladých sa nezmenili. Sú rovnaké už dlhšie obdobie. Stačí ak splníte tieto 3 podmienky:
- Neprekročíte vek 35 rokov. Najneskôr môžete podať žiadosť v deň svojich 35. narodenín.
- Váš hrubý príjem za predchádzajúci kalendárny rok (2014) je maximálne 1,3 násobok priemernej nominálnej mzdy v národnom hospodárstve a to za druhý kalendárny štvrťrok, predchádzajúci štvrťroku podania žiadosti o úver. Od 1.4.2015 sa maximálny príjem počíta z posledného kvartálu 2014.
- Účelom úveru bude nadobudnutie nehnuteľnosti, výstavba nehnuteľnosti alebo zmena/údržba nehnuteľnosti. Samozrejme ide o nehnuteľnosť určenú na bývanie – byt alebo dom.
Prečo stúpa príjmová hranica na štátny príspevok pre mladých práve od 1.4.2015?
Odpoveď je jednoduchá. Ako som spomínal vyššie, tak do výpočtu od 1.4. vstupuje priemerný príjem nominálnej mzdy v národnom hospodárstve za posledný kvartál v roku 2014. Je to práve ten kvartál, kedy väčšina firiem vypláca odmeny pre svojich zamestnancov.
Keďže priemerný príjem je poslednom kvartáli najvyšší v každom roku, tak práve preto je každý rok od 1.4. najvyššia hranica maximálne príjmu na získanie štátneho príspevku pre mladých k hypotéke.
Od 1.4.2015 je táto hranica 1.193,40 € a v prípade 2 žiadateľov sa príjem posudzuje spoločne a maximum na štátny príspevok je 2.386,80 €.
Stiahnite si zdarma E-BOOK: 7 tipov ako ušetriť na finančných produktoch
Ako zareagovali banky na pokles sadzieb pri hypotékach
Pri hypotéke so štátnym príspevkom pre mladých získate o 3% nižší úrok ako na štandardnej hypotéke. Teda aspoň takto by to malo byť, ak to ideme podľa logiky. 2% zadotuje štát a 1% poskytne banka. Skutočnosť je častokrát iná a prekvapí takmer každého, kto si k hypotéke vybavuje štátny príspevok.
Nakoľko úroky na bežných hypotékach, ktoré sa dajú vybaviť, klesli na úroveň okolo 2% p.a. (od 1,59% vyššie), tak banky na to veľmi rýchlo zareagovali. Logicky by mal byť úrok na hypotéke takmer v každej banke po zarátaní štátneho príspevku pre mladých 0% p.a., keďže skoro všade sú sadzby bez príspevku pod 3% p.a.
Skutočnosť je však úplne iná. Banky pri hypotékach so štátnym príspevkom zodvihli základný úrok tak, aby viac zarobili. Bežne sa stáva, že banky pri hypotéke pre mladých zodvihnú základný úrok o 1% a niekedy aj viac, od ktorého sa odrátava bonifikácia banky a potom v skutočnosti úrok na hypotéke nie je o 3% nižší ako by logicky mal byť, ale menej. To 1% z úroku, ktoré dajú k hypotéke pre mladých dole, dajú dole z toho, čo predtým umelo navýšili hore. Darmo, aj banky chcú zarobiť.
Aj napriek tomu sa v mnohých prípadoch stále viac oplatí hypotéka so štátnym príspevkom pre mladých ako bez neho.
V prípade, že máte výber hypotéky pre mladých ešte pred sebou a chcete sa uistiť, že si vyberiete naozaj to najlepšie a nemáte dosť času, aby ste obehali všetky banky, tak môžete osloviť finančného sprostredkovateľa.
Pomôže vám s vypracovaním ponúk, porovnaním hypoték pre mladých a výberom podľa vami zadaných kritérií. Okrem toho vám môže vybaviť výnimky navyše, vďaka ktorým na hypotéke pre mladých ušetríte ešte viac.
Mgr. Jaroslav Ilek
Som zakladateľom tohto webu a regionálnym riaditeľom v spoločnosti Swiss Life Select Slovensko. Pomáham ľuďom pri zhodnocovaní a ochrane ich majetku. Som človek z praxe. Aktívne sa starám o viac ako 100 klientov. Píšem o financiách, investovaní a efektívnom využívaní finančných produktov. Vediem tím finančných poradcov, pre ktorých som mentorom, koučom a občas aj bútľavou vŕbou.
jaroslav.ilek@swisslifeselect.sk 0911 857 221